Sugar Toronto is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3854829. The business address is 626 King St W, Unit-300, M5V. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3854829 |
| Establishment Name | SUGAR TORONTO |
| Address | 626 King St W Unit-300 M5V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-11-28 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4829435 |
| Operating Name | SUGAR TORONTO |
| Client Name | HOLEK, KAREN ANN |
| Address | 626 King St W #300 Toronto ON M5V 1M7 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-07-16 |
| Cancel Date | 2020-11-03 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-11-28 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-07-11 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-07-18 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-07-18 | Pass | Micropigmentation |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Sugar Toronto | 877 Pape Ave, ON M4K | Pass | 2019-04-30 |
| Street Address |
626 KING ST W UNIT-300 |
| Postal Code | M5V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Blo Blow Dry Bar | 626 King St W, 102, ON M5V | Pass | 2019-07-23 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| H and Co Salon | 83 Portland St, ON M5V | Pass | 2018-11-09 |
| Nice One Nails | 675 King St W, Unit-103, Toronto, ON M5V | Pass | 2018-04-03 |
| Just Tattoos | 569 King St W, 3rd, Toronto, ON M5V | Pass | 2019-01-15 |
| Gioia Beauty Bar | 675 King St W, Unit-103, ON M5V | Pass | 2020-01-29 |
| Black Line Studio | 573 King St W, Toronto, ON M5V | Pass | 2019-01-15 |
| Stush Extention | 580 King St W, Flr-2, Toronto, ON M5V | Pass | 2017-01-25 |
| Dermalogica | 720 King St W, Unit-300, ON M5V | Pass | 2019-03-14 |
| Studio 67 | 67 Portland St, ON M5V | Pass | 2018-11-09 |
| Skin By Tamsyn | 66 Portland St, 101, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Smoke Signals Designs & Tattoo | 25 Stewart St, Unit-113, ON M5V | Pass | 2019-07-24 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| N Bar | 75 Queens Wharf Rd, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-05 |
| Loft Hair Lounge | 620 Richmond St W, ON M5V | Pass | 2020-02-28 |
| Organic Nail Bar The 6ix | 35 Bathurst St, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-11 |
| Aroma Spa and Wellness | 12 Telegram Mews, ON M5V | Pass | 2020-02-27 |
| Rite Spa Inc. | 462 Queens Quay W, ON M5V | Pass | 2020-03-04 |
| Glamour Secrets Beauty Bar | 200 Front St W, Unit-C103b, ON M5V | Pass | 2020-02-28 |
| Loft Nail Studio | 250 Queen St W, Flr-2, ON M5V | Pass | 2020-01-31 |
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| Beauty Line Nail Spa | 645 King St W, Unit-100, ON M5V | Pass | 2020-01-29 |
| Skin By Tamsyn | 66 Portland St, 101, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Bodyful Toronto Inc | 2133 Lake Shore Blvd W, Unit-4, Toronto, ON M8V | Pass | 2018-09-13 |
| Toronto Tattoo Company Ltd | 289 College St, Flr-3, Toronto, ON M5T | Pass | 2018-10-10 |
| Toronto Hair Care | 438 Spadina Ave, Unit-1, ON M5T | Pass | 2020-03-03 |
| Pretty In The City Toronto | 188 Davenport Rd, Unit-201, ON M5R | Pass | 2019-03-15 |
| Sugar Moon | 2 College St, Unit-202, ON M5G | Pass | 2019-09-17 |
| Skin Solutions Toronto | 112 Belmont St, ON M5R | Pass | 2020-03-13 |
| Urban Curls Toronto | 414 Danforth Ave, 2nd Floor, ON M4K | Pass | 2020-01-09 |
| Sugar Dolls | 132 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2018-10-17 |
| Sugar Moon Salon | 1509 Danforth Ave, ON M4J | Pass | 2019-02-28 |
| Toronto Beauty Clinic | 551 Wilson Heights Blvd, ON M3H | Pass | 2019-04-24 |
Do you have more infomration about Sugar Toronto? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.