Jj Barber Shop is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3989050. The business address is 262 Parliament St, Unit-18, M5A. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3989050 |
| Establishment Name | JJ BARBER SHOP |
| Address | 262 Parliament St Unit-18 M5A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-08-06 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4739642 |
| Operating Name | JJ BARBER SHOP |
| Client Name | IDRIS, SALAM SAEED |
| Address | 262 Parliament St #18 Toronto ON M5A 3A4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2017-11-08 |
| Cancel Date | 2022-04-08 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-08-06 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-10-23 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
262 PARLIAMENT ST UNIT-18 |
| Postal Code | M5A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Joseph Head Hair Colour | 404 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| Jute Beauty and Salon | 442 Dundas St E, ON M5A | Pass | 2020-03-10 |
| Fademaster J J Inc. | 320 Richmond St E, Unit-104, ON M5A | Pass | 2019-04-03 |
| Haircut Kijo Coiffure | 438 Dundas St E, ON M5A | Pass | 2020-03-10 |
| Brando 416 Hair Studio | 416a Parliament St, ON M5A | Pass | 2019-05-23 |
| Gta Lash Dolls | 82 Power St, Upper, ON M5A | Pass | 2019-10-01 |
| Evergreen Beauty and Wellness Centre | 422 Dundas St W, ON M5T | Pass | 2018-04-03 |
| Lisa's Unisex Hair Design | 322 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-03-12 |
| Ginger's Hair Salon & Spa | 7 Oak St, A, Toronto, ON M9N | Pass | 2018-06-19 |
| Linda Beauty Supply & Hair Salon | 415 Dundas St E, ON M5A | Pass | 2018-01-26 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Buff Nail Lounge | 117 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-12-02 |
| Star Nails | 442 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-31 |
| Hair Spa | 440 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-31 |
| Hair Market | 125 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-10-09 |
| Nora's Salon & Spa | 194a Carlton St, Lower Level, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Shoes, Luggage & Accessories | 4111/2 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-20 |
| Haircut Kijo Coiffure | 438 Dundas St E, ON M5A | Pass | 2020-03-10 |
| Lisa's Unisex Hair Design | 322 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-03-12 |
| Mane Studio | 468 Gerrard St E, ON M5A | Pass | 2019-10-03 |
| Edwin At House of Dumont | 200a Carlton St, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Little Barber Shop and Men's Hairstyling | 1 Little Ave, ON M9N | Pass | 2019-08-22 |
| Leslie Barber Shop | 685 St Clair Ave W, ON M6C | Pass | 2018-10-09 |
| Sam's Barber Shop | 34 Jane St, ON M6S | Pass | 2019-03-05 |
| Harry's Barber Shop | 7 Erskine Ave, Toronto, ON M4P | Pass | 2018-08-09 |
| Ace Barber Shop | 1500 Royal York Rd, Unit-19, ON M9P | Pass | 2020-01-21 |
| Joe's Barber Shop | 5 Lavington Dr, Toronto, ON M9R | Pass | 2017-02-23 |
| Cut N Run Barber Shop | 1009 Kingston Rd, ON M4E | Pass | 2019-09-24 |
| Pat's Barber Shop | 708 Millwood Rd, ON M4G | Pass | 2019-07-30 |
| Ben's Barber Shop | 385 Keele St, ON M6P | Pass | 2019-12-17 |
| Ogx Barber Shop | 477 Richmond St W, 101, ON M5V | Pass | 2019-08-28 |
Do you have more infomration about Jj Barber Shop? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.