6ix Tips Nails & Spa is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4157568. The business address is 59 Sherbourne St, Unit-C1, M5A. The service type is Nails.
| Establishment ID | 4157568 |
| Establishment Name | 6IX TIPS NAILS & SPA |
| Address | 59 Sherbourne St Unit-C1 M5A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Nails (7017) |
| Inspection Date | 2019-06-04 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4810048 |
| Operating Name | 6IX TIPS NAILS & SPA |
| Client Name | 6IX TIPS NAILS & SPA INC |
| Address | 59 Sherbourne St, C1 Toronto ON M5A 2P8 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-04-05 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-06-04 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-06-04 | Pass | Nails | |
| 2018-03-01 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-03-01 | Pass | Nails |
| Street Address |
59 SHERBOURNE ST UNIT-C1 |
| Postal Code | M5A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Nails Art Spa | 59 Sherbourne St, Unit-C1, Toronto, ON M5A | Pass | 2017-12-11 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Popz Barber Shop | 170 Frederick St, ON M5A | Pass | 2019-06-04 |
| Langton Salon & Spa | 201 King St E, ON M5A | Pass | 2018-11-14 |
| Sekt | 80 Sherbourne St, Unit-102, ON M5A | Pass | 2018-04-10 |
| En Vogue Nails Spa & Hair Design | 139 Lower Jarvis St, ON M5E | Pass | 2019-06-05 |
| David Mitchell Studio | 241 King St E, ON M5A | Pass | 2018-09-25 |
| At Barber & Hairstylist Inc. | 224 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-08-22 |
| Rainbow Nail & Spa | 253 King St E, ON M5A | Pass | 2019-08-07 |
| Tony Shamas Hair & Laser | 81 Jarvis St, ON M5C | Pass | 2019-06-12 |
| Miami Fades | 201 Frederick St, Toronto, ON M5A | Pass | 2018-04-11 |
| Curl Bar | 37 Jarvis St, ON M5E | Pass | 2019-12-17 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| North Medical Spa | 569 King St E, Unit-A1 and A2, ON M5A | Pass | 2019-11-28 |
| Joseph Head Hair Colour | 404 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| Nailing | 248 King St E, Flr-2, Toronto, ON M5A | Pass | 2019-12-13 |
| Star Nails | 442 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-31 |
| Mane Studio | 468 Gerrard St E, ON M5A | Pass | 2019-10-03 |
| Hair Market | 125 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-10-09 |
| Top of The World Hair Studio | 354 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| Lost Boys Tattoo | 298 Gerrard St E, Flr-2, ON M5A | Pass | 2019-11-26 |
| Terme Skincare Clinic | 120 Carlton St, Unit-219, ON M5A | Pass | 2019-11-15 |
| Edwin At House of Dumont | 200a Carlton St, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| T & A Nails and Spa | 319 Queen St W, 2nd, ON M5V | Pass | 2019-07-30 |
| Nails for You | 1000 Gerrard St E, Unit-D7a, ON M4M | Pass | 2019-03-12 |
| First Nails | 4879 Dundas St W, ON M9A | Pass | 2019-11-07 |
| Tips Nail Bar | 1243 Dundas St W, Toronto, ON M6J | Pass | 2018-06-29 |
| Lk Nails | 2 Bloor St W, Unit-C09, ON M4W | Pass | 2019-06-04 |
| Nails for You | 45 Overlea Blvd, Unit-147, ON M4H | Pass | 2019-03-05 |
| Yy Nails & Spa | 901 Yonge St, Unit-2, ON M4W | Pass | 2019-04-09 |
| Roots & Tips | 384 Yonge St, Unit-12, Toronto, ON M5B | Pass | 2018-09-25 |
| Joy Nails & Spa | 290 Eglinton Ave W, Toronto, ON M4R | Pass | 2018-07-12 |
| Dream Tips & Beauty | 571 Yonge St, ON M4Y | Pass | 2020-01-30 |
Do you have more infomration about 6ix Tips Nails & Spa? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.