Diva Nail is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4189968. The business address is 2639 Eglinton Ave E, M1K. The service type is Nails.
| Establishment ID | 4189968 |
| Establishment Name | DIVA NAIL |
| Address | 2639 Eglinton Ave E M1K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Nails (7017) |
| Inspection Date | 2019-09-10 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4807998 |
| Operating Name | DIVA NAIL |
| Client Name | DIVA NAIL LTD |
| Address | 2639 Eglinton Ave E Toronto ON M1K 2S2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-02-07 |
| Cancel Date | 2025-03-01 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-09-10 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-09-10 | Pass | Nails | |
| 2018-01-19 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-01-19 | Pass | Nails | |
| 2018-01-17 | Conditional | Aesthetics | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| 2018-01-17 | Conditional | Nails | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| 2018-01-17 | Conditional | Nails | Infraction Type: Footbaths with single-use liners cleaned then disinfected with LLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| Street Address |
2639 EGLINTON AVE E |
| Postal Code | M1K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Diva Nail Ltd | 2639 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-01-19 |
| Luxury Hair Salon West Indian Hair Stylist | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-21 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Michelle Le Nail Salon | 2673 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-08-20 |
| Peter's Hair Cutting Place | 2676 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-10 |
| Hair Concept 2000 | 2635 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2020-02-25 |
| Angela's Hair Salon | 2626 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2016-09-14 |
| New Bond Salon | 2625 Eglinton Ave E, Unit-9, ON M1K | Pass | 2019-02-13 |
| Palms Beauty Salon & Spa | 2623 Eglinton Ave E, Unit-10, ON M1K | Pass | 2019-10-16 |
| G & G Hair Studio | 2626 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-04-03 |
| Sr Beauty Salon | 2641 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-10 |
| Kiara Unisex Beauty Centre | 2629 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-02-13 |
| Hand Design Party Salon | 2685 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2020-02-25 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Garden | 2363 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-10 |
| Cut Creator 2 | 810 Midland Ave, ON M1K | Pass | 2020-02-26 |
| Crystal Nails | 462 Birchmount Rd, Unit-36, ON M1K | Pass | 2020-02-20 |
| Elevated Fades | 450 Kennedy Rd, Unit-2, ON M1K | Pass | 2020-02-11 |
| Hq Spa Services | 2555 Eglinton Ave E, Unit-2a, ON M1K | Pass | 2020-02-28 |
| Theressa Hair and Beauty | 2677 Eglinton Ave E, Unit-6, ON M1K | Pass | 2019-10-16 |
| Amore Hair Design | 582 Danforth Rd, Unit-2, ON M1K | Pass | 2019-10-03 |
| Fantasy Nails & Spa | 1067 Midland Ave, ON M1K | Pass | 2019-12-09 |
| Hair Joy | 2432 Eglinton Ave E, Unit-4, ON M1K | Pass | 2019-09-18 |
| Natural Beauty Esthetics & Spa | 2697 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-26 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Top Nail Spa | 68 Yorkville Ave, Unit-104b, ON M5R | Pass | 2019-12-19 |
| Nail Grows | 2131 Lawrence Ave E, Unit-1109, ON M1R | Pass | 2019-06-26 |
| Diva Designs Hair Studio | 627a Dufferin St, ON M6K | Pass | 2019-09-17 |
| C & E Shiny Nail Spa | 1244 Lawrence Ave E, Unit-3, ON M3A | Pass | 2019-06-24 |
| Diva Nail Ltd | 2639 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-01-19 |
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Cys Nail Spa | 4136 Bathurst St, Toronto, ON M3H | Pass | 2018-09-17 |
| Lux Nail Bar | 245 Sheppard Ave E, ON M2N | Pass | 2020-03-09 |
| Nail for You | 1168 Bay St, ON M5S | Pass | 2019-11-12 |
| On Top Nail Art | 700 Lawrence Ave W, Unit-212, ON M6A | Pass | 2019-04-30 |
Do you have more infomration about Diva Nail? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.