Salon Elegance Plus is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4292090. The business address is 3111 Dufferin St, Unit-B6, Toronto, M6A. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 4292090 |
| Establishment Name | SALON ELEGANCE PLUS |
| Address | 3111 Dufferin St Unit-B6 Toronto M6A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2018-08-13 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4858736 |
| Operating Name | SALON ELEGANCE PLUS |
| Client Name | WALTON-BLAKE, GLORIA |
| Address | 3111 Dufferin St, B6 Toronto ON M6A 2S7 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-09-24 |
| Cancel Date | 2019-12-25 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2018-08-13 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-08-13 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Salon Elegance Plus | 783 Lawrence Ave W, Unit-4, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-11-14 |
| Street Address |
3111 DUFFERIN ST UNIT-B6 |
| City | Toronto |
| Postal Code | M6A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Kuts & Kurls Salon & Spa | 3271 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2019-01-31 |
| Beauty Biz Academy | 16 Orfus Rd, Unit-205, ON M6A | Pass | 2020-02-07 |
| Dermalook | 3271 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2019-06-12 |
| Pk Nails Salon | 3200 Dufferin St, Unit-13b, ON M6A | Pass | 2019-10-11 |
| Yorkdale Nails & Spa | 3205 Dufferin St, Toronto, ON M6A | Pass | 2018-02-20 |
| Star Nail Spa | 3200 Dufferin St, Unit-13b, Toronto, ON M6A | Pass | 2019-01-15 |
| Sassi Nailz | 789 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-24 |
| Beeyond Ink Tattoo Studio | 783 Lawrence Ave W, Unit-2, ON M6A | Pass | 2019-01-02 |
| Daisy Nails Spa | 3273 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2019-04-25 |
| Better U Esthetics | 783 Lawrence Ave W, Unit-6, ON M6A | Pass | 2019-12-03 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Ultimate Cuts | 3333 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-03-03 |
| Antica Barber Shop | 185 Bridgeland Ave, 114, ON M6A | Pass | 2019-11-07 |
| 3rd Dimension | 3200 Dufferin St, Unit-28b, ON M6A | Pass | 2020-02-14 |
| Rocco Barber Shop | 785 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-24 |
| I Barbieri Barber Shop | 3524 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-01-31 |
| Sassi Nailz | 789 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-24 |
| Cirillo's Spa & Salon | 3220 Dufferin St, Unit-23a, ON M6A | Pass | 2020-02-18 |
| Ellie Salon | 3546 Bathurst St, 205, ON M6A | Pass | 2020-01-30 |
| Cinzia's Esthetics | 3671 Bathurst St, Toronto, ON M6A | Pass | 2019-12-12 |
| Buff Nail Lounge | 3379 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-11-01 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Lab Salon & Spa | 6464 Yonge St, Unit-1-02, ON M2M | Pass | 2019-10-17 |
| L.A.M.B. Salon | 88 Scollard St, Flr-3rd, ON M5R | Pass | 2018-03-08 |
| A Touch of Elegance Salon | 136 Orton Park Rd, Unit-6, ON M1G | Pass | 2019-10-01 |
| Lulu Elegance | 637 St Clair Ave W, ON M6C | Pass | 2019-05-27 |
| Eli's Salon | 500 Rexdale Blvd, Unit-A1, ON M9W | Pass | 2019-08-13 |
| The New Elegance | 3296 Lake Shore Blvd W, Toronto, ON M8V | Pass | 2017-03-10 |
| Elegance Barber and Salon | 1850 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2019-11-13 |
| Rockwell Hair Salon Salon Spa | 98 Bond St, ON M5B | Pass | 2019-08-16 |
| Kim Du Salon | 1300 Bay St, ON M5R | Pass | 2020-02-06 |
| Salon O | 1436 Kingston Rd, ON M1N | Pass | 2019-03-15 |
Do you have more infomration about Salon Elegance Plus? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.