Vogue Artis is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4363035. The business address is 4675 Steeles Ave E, Unit-1a1-1a3, Toronto, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 4363035 |
| Establishment Name | VOGUE ARTIS |
| Address | 4675 Steeles Ave E Unit-1a1-1a3 Toronto M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2018-07-19 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4838545 |
| Operating Name | VOGUE ARTIS |
| Client Name | 9492917 CANADA CORP |
| Address | 4675 Steeles Ave E, #1a1#1a3 Toronto ON M1V 4S5 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-07-30 |
| Cancel Date | 2019-10-30 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2018-07-19 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
4675 STEELES AVE E UNIT-1A1-1A3 |
| City | Toronto |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Luv In Nails Nikki's Studio | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d1-1d3, ON M1V | Pass | 2019-11-12 |
| I'M Style | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e3, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| Lovely Beauty Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a20-1a21, ON M1V | Pass | 2019-03-27 |
| J & J Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1c10 & 1c11, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| A's Beauty House | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d28, ON M1V | Pass | 2019-06-04 |
| Yanjia Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a32, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-11-16 |
| Hair Treasure | 4675 Steeles Ave E, Unit-1b30-33, ON M1V | Pass | 2019-11-07 |
| Herme's Beauty & Skin Care Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a30-2a31, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| Jolin Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1c3 & 1c6, ON M1V | Pass | 2018-10-11 |
| D's Studio | 4675 Steeles Ave E, Unit-2b21-2b22, ON M1V | Pass | 2019-10-21 |
| Find all businesses in the same location | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Team Hair Salon | 3517 Kennedy Rd, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-10-09 |
| Ingo Beauty and Wellness | 4779 Steeles Ave E, Unit-B05, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Lina's Beauty Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-03-22 |
| D.D.S. Health Centre | 4779 Steeles Ave E, Unit-B09, ON M1V | Pass | 2017-04-28 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Good Spa | 4779 Steeles Ave E, Unit-B08, ON M1V | Pass | 2019-04-17 |
| Skyer Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-216, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Hair Mechanics | 668 Silver Star Blvd, Unit-205, ON M1V | Pass | 2019-07-05 |
| Instyle Hair Design | 4779 Steeles Ave E, Unit-B02, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Artisan Spa & Laser Centre | 5651 Steeles Ave E, Unit-11, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Regal Nails Salon & Spa | 5995 Steeles Ave E, ON M1V | Pass | 2020-02-18 |
| Modern Cut Unisex Hair Design | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-174, ON M1V | Pass | 2020-01-15 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Elite Star | 3278 Midland Ave, Unit-D-108, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| Hair Comfort | 5631 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Yee Hong Hair Salon | 2311 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-12-12 |
| Sam's Men's Hairstyling | 131 Montezuma Trl, ON M1V | Pass | 2019-11-05 |
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Vogue Hairstylist | 3700 Midland Ave, Unit-116, ON M1V | Pass | 2020-01-03 |
| Vogue Nails & Spa | 865 York Mills Rd, Unit-15, Toronto, ON M3B | Pass | 2018-04-17 |
| En Vogue Nails Spa & Hair Design | 139 Lower Jarvis St, ON M5E | Pass | 2019-06-05 |
| En Vogue Salon & Spa | 2240 Lake Shore Blvd W, Unit-C106, ON M8V | Pass | 2019-04-03 |
| Lege Artis | 27 Carlton St, Suite-201, ON M5B | Pass | 2020-03-12 |
| La Vogue Hair Salon | 2467 Finch Ave W, ON M9M | Pass | 2019-09-26 |
| En Vogue Piercing | 900 Dufferin St, Unit-30, Toronto, ON M6H | Pass | 2018-10-16 |
| Vogue Nails | 865 York Mills Rd, Unit-15, ON M3B | Pass | 2019-11-20 |
| Vogue Nails | 85 Ellesmere Rd, Unit-F1, ON M1R | Pass | 2020-02-19 |
| Vogue Nails | 97 Ellesmere Rd, Unit-3, Toronto, ON M1R | Pass | 2017-10-10 |
Do you have more infomration about Vogue Artis? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.