Lina Tran Studio Inc is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4491944. The business address is 373 Broadview Ave, M4K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 4491944 |
| Establishment Name | LINA TRAN STUDIO INC |
| Address | 373 Broadview Ave M4K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-01-28 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4829441 |
| Operating Name | LINA TRAN STUDIO |
| Client Name | LINA TRAN STUDIO INC |
| Address | 373 Broadview Ave Toronto ON M4K 2M7 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-02-11 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-01-28 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2020-01-28 | Pass | Micropigmentation | |
| 2019-02-08 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-02-08 | Pass | Micropigmentation |
| Street Address |
373 BROADVIEW AVE |
| Postal Code | M4K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Galaxy Salon | 624 Gerrard St E, Toronto, ON M4M | Pass | 2017-04-21 |
| Emi,S Nails Salon | 859 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2019-07-24 |
| Galaxy Salon | 599 Gerrard St E, ON M4M | Pass | 2019-03-14 |
| Ly Ly Beauty Salon | 694 Gerrard St E, ON M4M | Pass | 2019-03-01 |
| Rainbow Hair Salon | 310 Broadview Ave, ON M4M | Pass | 2019-03-13 |
| Sunshine Hair Salon | 590 Gerrard St E, Toronto, ON M4M | Pass | 2017-03-23 |
| One Plus One Hair Salon | 355 Broadview Ave, ON M4M | Pass | 2019-03-14 |
| A Naa Unique Beauty | 243 Broadview Ave, Toronto, ON M4M | Pass | 2018-10-25 |
| Hung Hair Salon | 642 Gerrard St E, ON M4M | Pass | 2019-06-06 |
| A+ Nails & Spa | 859 Dundas St W, Main Floor, ON M6J | Pass | 2018-11-02 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Tips Haircare & Esthetics | 757 Pape Ave, ON M4K | Pass | 2019-09-24 |
| Urban Curls Toronto | 414 Danforth Ave, 2nd Floor, ON M4K | Pass | 2020-01-09 |
| Powder Puff Unisex Beauty Salon | 680 Pape Ave, Toronto, ON M4K | Pass | 2019-12-13 |
| M Nails | 117 Danforth Ave, ON M4K | Pass | 2019-11-19 |
| R W Creative | 892 Pape Ave, ON M4K | Pass | 2019-10-29 |
| Electrolysis Derma Care Clinic and Spa | 733 Pape Ave, Flr-2, ON M4K | Pass | 2019-09-24 |
| Blo Blow Dry Bar Danforth | 488 Danforth Ave, ON M4K | Pass | 2019-10-22 |
| Hair Salon At Sisters of St. Joseph Infirmary & Private Hospital | 2 O'Connor Dr, ON M4K | Pass | 2019-09-27 |
| Broadview Nails & Spa | 745 Broadview Ave, ON M4K | Pass | 2019-10-22 |
| U Pretty Nails | 707 Pape Ave, ON M4K | Pass | 2019-11-20 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Studio 208 | 1197 Dundas St E, Unit-208, ON M4M | Pass | 2018-03-01 |
| Studio Xo | 2098 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2018-11-29 |
| Vib Studio | 4959 Dundas St W, Toronto, ON M9A | Pass | 2018-09-12 |
| Lina's Unisex Top Line Haircut & Style | 39 South Station St, ON M9N | Pass | 2019-10-11 |
| Tran's Nail Bar | 1044 Finch Ave W, ON M3J | Pass | 2020-03-09 |
| Hair By Lina L. Unisex | 1003 Bloor St W, ON M6H | Pass | 2018-11-23 |
| Poa Studio | 98 Church St, ON M5C | Pass | 2019-12-30 |
| Studio Three | 3 Jackson Ave, ON M8X | Pass | 2019-07-30 |
| Poa Studio Spa | 98 Church St, Toronto, ON M5C | Pass | 2018-12-20 |
| Lina's Beauty Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-03-22 |
Do you have more infomration about Lina Tran Studio Inc? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.