Fabrizio Divari Tattoos is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4497477. The business address is 1336 Queen St W, Flr-2, Toronto, M6K. The service type is Tattooing.
| Establishment ID | 4497477 |
| Establishment Name | FABRIZIO DIVARI TATTOOS |
| Address | 1336 Queen St W Flr-2 Toronto M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Tattooing (7024) |
| Inspection Date | 2019-02-07 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4748800 |
| Operating Name | FABRIZIO DIVARI TATTOOS |
| Client Name | DIVARI, FABRIZIO |
| Address | 1336 Queen St W, Fl2 Toronto ON M6K 1L4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-01-09 |
| Cancel Date | 2020-08-13 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-02-07 | Pass | Tattooing | |
| 2018-01-25 | Pass | Tattooing | |
| 2017-05-24 | Pass | Tattooing |
| Street Address |
1336 QUEEN ST W FLR-2 |
| City | Toronto |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Fringe | 1336 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-02-07 |
| Fabrizio Divari Art | 1336 Queen St W, Flr-2, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-01-25 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Duchess Tattoo Shop | 143 Cowan Ave, ON M6K | Pass | 2019-05-09 |
| Top Coat Nail Salon | 1450 Queen St W, ON M6K | Pass | 2018-05-25 |
| Forever Young (Ltc) | 35 Elm Grove Ave, ON M6K | Pass | 2020-01-22 |
| Reformed Barbershop | 1205 Queen St W, Unit-2, ON M6K | Pass | 2019-04-09 |
| Noble Studio 101 | 46 Noble St, ON M6K | Pass | 2018-11-14 |
| Artistry Nation | 1266 Queen St W, Unit-13, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-10-06 |
| Linda Cameo Hair Design | 1318 Queen St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-12-21 |
| Matchbox Tattoo Company | 1334 Queen St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2019-07-02 |
| Linda Cameo Hair Design | 1392 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-09-27 |
| Barking Iron Barbershop | 1275 Queen St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-09-01 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Virgo Beauty Salon | 138 Dowling Ave, ON M6K | Pass | 2019-12-10 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Forever Young (Ltc) | 35 Elm Grove Ave, ON M6K | Pass | 2020-01-22 |
| Lebel & Crowe | 1491 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Smack Tattoos Inc. | 163 Sterling Rd, Unit-30, ON M6R | Pass | 2020-02-14 |
| Chronic Ink Tattoos | 378 Yonge St, Flr -2, ON M5B | Pass | 2019-05-06 |
| Lucky Horseshoe Tattoos | 5891 Bathurst St, Flr-2, Toronto, ON M2R | Pass | 2017-04-28 |
| Moonlight Tattoos | 1771 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2019-08-26 |
| Danielle Bar Tattoos | 958 The Queensway, Unit-A, ON M8Z | Pass | 2019-08-01 |
| Jade Tattoos | 1696 Queen St W, Bsmt, Toronto, ON M6R | Pass | 2018-06-28 |
| Chronic Ink Tattoos | 252 Eglinton Ave E, ON M4P | Pass | 2019-05-30 |
| 905 Ink Tattoos | 1386 Gerrard St E, Unit-2, ON M4L | Pass | 2019-12-23 |
| Studio 28 Tattoos & Apparel | 91 Rylander Blvd, Unit-1011, Toronto, ON M1B | Pass | 2017-05-25 |
| Imperial Tattoos | 1271 Dundas St W, Unit-200, ON M6J | Pass | 2020-01-09 |
Do you have more infomration about Fabrizio Divari Tattoos? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.