King Barberia is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4529652. The business address is 930 King St W, M5V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 4529652 |
| Establishment Name | KING BARBERIA |
| Address | 930 King St W M5V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-01-27 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4927976 |
| Operating Name | KING BARBERIA |
| Client Name | UMANZOR, JORGE MAURICIO |
| Address | 930 King St W Toronto ON M5V 1P5 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-04-26 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-01-27 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-03-14 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
930 KING ST W |
| Postal Code | M5V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Susan Scott | 822 Richmond St W, Unit-101, ON M6J | Pass | 2019-05-29 |
| Garrison's Barbershop Inc | 254 Niagara St, ON M6J | Pass | 2018-12-04 |
| Cooney for Hair | 955 Queen St W, Unit-213, ON M6J | Pass | 2018-11-02 |
| Flirt Custom Lash Studio | 777 Richmond St W, Unit-2023, ON M6J | Pass | 2019-07-17 |
| Sparks | 1004 King St W, Unit-113, ON M6K | Pass | 2019-06-28 |
| Good Hearts Salon & Spa | 789 King St W, Toronto, ON M5V | Pass | 2017-12-07 |
| Organic Nail Bar | 1005 King St W, ON M6K | Pass | 2019-04-02 |
| Vent Blow Dry Bar | 51 East Liberty St, Unit-3, ON M6K | Pass | 2019-09-24 |
| Mane Priority | 789 King St W, ON M5V | Pass | 2019-08-30 |
| Show Nail Salon | 845 Queen St W, ON M6J | Pass | 2019-04-02 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Ultimate Fades Queen and Spadina Inc. | 555 Queen St W, ON M5V | Pass | 2020-02-20 |
| Sculpture Nails and Spa | 390 Queens Quay W, Unit-105, ON M5V | Pass | 2020-03-03 |
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| 550 Nail Bar | 550 Front St W, 63 - 64, ON M5V | Pass | 2020-02-19 |
| Organic Nail Bar The 6ix | 35 Bathurst St, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-11 |
| Harbour Nails | 600 Fleet St, Unit-13, ON M5V | Pass | 2020-03-04 |
| N Bar | 75 Queens Wharf Rd, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-05 |
| Comfort Nails | 561 Queen St W, ON M5V | Pass | 2020-02-28 |
| Mync Beauty | 282 Queen St W, ON M5V | Pass | 2020-01-31 |
| Anu Beauty Nails & Spa | 259 Queen St W, Flr-2, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair King | 3245 Finch Ave E, Unit-A4, Toronto, ON M1W | Pass | 2017-09-22 |
| Hair King | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-115, ON M1V | Pass | 2019-10-07 |
| King Thai Massage Health Care Centre | 3605 Sheppard Ave E, ON M1T | Pass | 2019-01-10 |
| King's Crown | 176 Yonge St, 5th Floor, ON M5C | Pass | 2019-10-23 |
| King's World Health and Skin Care | 4245 Sheppard Ave E, Unit-8, ON M1S | Pass | 2020-02-12 |
| Hair King | 984b Albion Rd, ON M9V | Pass | 2019-06-10 |
| International Fade King Barber Shop | 3274 Danforth Ave, Toronto, ON M1L | Pass | 2017-04-03 |
| King Thai Massage Health Care Centre | 15 St Clair Ave W, Flr-2, ON M4V | Pass | 2018-04-30 |
| King Nails and Spa | 932 King St W, ON M5V | Pass | 2020-01-27 |
| Hair King | 3030 Don Mills Rd E, Unit-5a, ON M2J | Pass | 2019-06-07 |
Do you have more infomration about King Barberia? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.