Artistry Nation is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4560808. The business address is 1224 King St W, Bsmt, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 4560808 |
| Establishment Name | ARTISTRY NATION |
| Address | 1224 King St W Bsmt M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-04-10 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4938974 |
| Operating Name | ARTISTRY NATION |
| Client Name | BANTAY, JOZ-ANN M |
| Address | 1224 King St W, Bsmt Toronto ON M6K 1G4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-07-02 |
| Cancel Date | 2022-10-01 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-04-10 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Artistry Nation | 1266 Queen St W, Unit-13, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-10-06 |
| Street Address |
1224 KING ST W BSMT |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| L Studio Salon and Spa | 39 Mowat Ave, ON M6K | Pass | 2019-10-01 |
| J . R. and Associates Inc. | 207 Cowan Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-09-17 |
| The Duchess Tattoo Shop | 143 Cowan Ave, ON M6K | Pass | 2019-05-09 |
| Reformed Barbershop | 1205 Queen St W, Unit-2, ON M6K | Pass | 2019-04-09 |
| Town Barber | 1158 Queen St W, Unit-B, ON M6J | Pass | 2019-11-29 |
| Luu & Quach's Hair Design | 64 Spencer Ave, ON M6K | Pass | 2019-06-07 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| Doll Bar Inc. | 1205 Queen St W, Unit-7, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-01-25 |
| The Beauty Room | 39 Mowat Ave, ON M6K | Pass | 2019-10-01 |
| Artistic Hair Salon (Norwood Ltc) | 122 Tyndall Ave, ON M6K | Pass | 2017-11-28 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Luma Hair Design Unisex Salon | 1604 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2019-11-29 |
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Karen Vu Studio | 1239 Queen St W, Unit-202, ON M6K | Pass | 2019-12-19 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Virgo Beauty Salon | 138 Dowling Ave, ON M6K | Pass | 2019-12-10 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Conelia Hair Artistry | 1896 Avenue Rd, ON M5M | Pass | 2018-09-25 |
| Kimberley Anh Artistry | 588 Bloor St W, 2nd Floor, Toronto, ON M6G | Pass | 2018-04-04 |
| Zhen Makeup Artistry | 106 Cumberland St, Flr-3, Toronto, ON M5R | Pass | 2018-03-15 |
| Jess Vuong Artistry | 3 Charnleigh Crt, ON M9V | Pass | 2019-07-02 |
Do you have more infomration about Artistry Nation? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.