La Moz Cuts N Style is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4731041. The business address is 130 Queens Plate Dr, Unit-6f, M9W. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 4731041 |
| Establishment Name | LA MOZ CUTS N STYLE |
| Address | 130 Queens Plate Dr Unit-6f M9W |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-05-21 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4969828 |
| Operating Name | LA MOZ CUTS N STYLE |
| Client Name | 2690330 ONTARIO LTD |
| Address | 130 Queen's Plate Dr, F(6) Toronto ON M9W 0B4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-09-17 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-05-21 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-05-21 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-05-21 | Pass | Nails |
| Street Address |
130 QUEENS PLATE DR UNIT-6F |
| Postal Code | M9W |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Salon Cuts 'N' Styles | 130 Queens Plate Dr, Unit-6, Toronto, ON M9W | Pass | 2018-11-28 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Eleganza Hair Salon & Spa | 2140 Kipling Ave, Unit-4, ON M9W | Pass | 2019-08-14 |
| D & L Beauty Salon | 355 Albion Rd, ON M9W | Pass | 2019-04-12 |
| Kipling Heights Hairstylists | 2291 Kipling Ave, Unit-109, ON M9W | Pass | 2020-01-17 |
| Ray Daniel Salon & Spa | 500 Rexdale Blvd, Unit-A018, ON M9W | Pass | 2020-02-07 |
| Emerald Essence Beauty Supplies & Salon | 2304 Islington Ave, U-101, ON M9W | Pass | 2019-07-04 |
| Moretti's Haircut Centre | 2294 Islington Ave, ON M9W | Pass | 2019-07-04 |
| Deerwood Creek Care Community - Forever Young Hair Care Group | 70 Humberline Dr, ON M9W | Pass | 2019-04-09 |
| A-Top Hair and Esthetics | 6640 Finch Ave W, Unit-2, ON M9W | Pass | 2019-09-18 |
| Movements Hair Studio | 2163 Kipling Ave, ON M9W | Pass | 2018-12-13 |
| First Choice Haircutters | 2261 Islington Ave, Unit-102, ON M9W | Pass | 2019-08-08 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Top Cuts | 809 Yonge St, ON M4W | Pass | 2019-08-13 |
| Ultimate Cuts | 3333 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-03-03 |
| Mignon Cuts | 655 St Clair Ave W, ON M6C | Pass | 2019-09-26 |
| Sampler Hair Cuts | 2453 St Clair Ave W, Toronto, ON M6N | Pass | 2018-01-11 |
| Crew Cuts | 15 Rogers Rd, ON M6E | Pass | 2019-10-30 |
| Classic Cuts | 1472 St Clair Ave W, ON M6E | Pass | 2019-10-24 |
| Tara Cuts | 155 Morningside Ave, Unit-3, Toronto, ON M1E | Pass | 2019-12-12 |
| Alex Cuts | 386 Bloor St W, ON M5S | Pass | 2019-11-29 |
| Salon Cuts 'N' Styles | 130 Queens Plate Dr, Unit-6, Toronto, ON M9W | Pass | 2018-11-28 |
| Clean Cuts | 2013 Danforth Ave, ON M4C | Pass | 2019-06-27 |
Do you have more infomration about La Moz Cuts N Style? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.