Room1six is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #4912880. The business address is 16 Blue Jays Way, Unit-A9, M5V. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 4912880 |
| Establishment Name | ROOM1SIX |
| Address | 16 Blue Jays Way Unit-A9 M5V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2020-02-20 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4809436 |
| Operating Name | ROOM1SIX |
| Client Name | ROOM1SIX INC |
| Address | 16 Blue Jays Way Toronto ON M5V 3R5 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-03-08 |
| Cancel Date | 2024-04-17 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-02-20 | Pass | Aesthetics | |
| 2020-02-20 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2020-02-20 | Pass | Nails | |
| 2018-02-20 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-02-20 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-02-20 | Pass | Nails |
| Street Address |
16 BLUE JAYS WAY UNIT-A9 |
| Postal Code | M5V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Room 1 Six | 16 Blue Jays Way, Unit-A9, Toronto, ON M5V | Pass | 2016-10-25 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Sculpture Nails and Spa | 390 Queens Quay W, Unit-105, ON M5V | Pass | 2020-03-03 |
| Skin Forward | 60 Fort York Blvd, ON | Pass | 2019-05-10 |
| Nuvo Nails | 391 Front St W, Unit-C, ON M5V | Pass | 2019-11-26 |
| 52 Barber Studio | 52 Fort York Blvd, ON M5V | Pass | 2020-01-15 |
| Numero Uno Hairstyling | 200 Wellington St W, Box-128, ON M5V | Pass | 2019-10-10 |
| Serenity Spa & Lounge | 238 Wellington St W, ON M5V | Pass | 2019-10-10 |
| Studio Fontana | 400 Wellington St W, Unit-3, ON M5V | Pass | 2018-11-07 |
| Taylor & Colt | 200 Front St W, Unit-Co13c, ON M5V | Pass | 2020-02-26 |
| Evolve Hair Studio | 40 Fort York Blvd, ON M5V | Pass | 2020-01-15 |
| Q Hair & Nail | 381 King St W, ON M5V | Pass | 2019-03-14 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| Sculpture Nails and Spa | 390 Queens Quay W, Unit-105, ON M5V | Pass | 2020-03-03 |
| N Bar | 75 Queens Wharf Rd, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-05 |
| Ultimate Fades Queen and Spadina Inc. | 555 Queen St W, ON M5V | Pass | 2020-02-20 |
| Aroma Spa and Wellness | 12 Telegram Mews, ON M5V | Pass | 2020-02-27 |
| Organic Nail Bar The 6ix | 35 Bathurst St, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-11 |
| Gioia Beauty Bar | 675 King St W, Unit-103, ON M5V | Pass | 2020-01-29 |
| Skin By Tamsyn | 66 Portland St, 101, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Loft Hair Lounge | 620 Richmond St W, ON M5V | Pass | 2020-02-28 |
| 550 Nail Bar | 550 Front St W, 63 - 64, ON M5V | Pass | 2020-02-19 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
Do you have more infomration about Room1six? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.