2288 Broadway W, Unit #210, Vancouver, V6K 0B3 is a property parcel in Vancouver assessed by BC Assessment (BCA). The assessor folio number is #650084320010, the parcel ID is #027-325-008, the legal type is STRATA, the zone name is C-3A Commercial. The property was built in 2008, with big improvement in 2008. The current assessed value is $546,000, with tax levy of $1,770.74. The narrative legal description of the parcel is LOT 10 PLAN BCS2667 DISTRICT LOT 526 NWD GROUP 1..
| PID | 027-325-008 |
| Folio | 650084320010 |
| Land Coordinate | 65008432 |
| Address | 2288 Broadway W Unit #210 Vancouver V6K 0B3 |
| Street Name | BROADWAY W |
| Postal | V6K 0B3 |
| Legal Type | STRATA |
| Zone Name | C-3A |
| Zone Category | Commercial |
| Lot | 10 |
| Plan | BCS2667 |
| District Lot | 526 |
| Narrative Legal Line | LOT 10 PLAN BCS2667 DISTRICT LOT 526 NWD GROUP 1. |
| Year Built | 2008 |
| Big Improvement Year | 2008 |
| Neighbourhood | 002 |
| Report Year | 2025 |
| Address | 2288 Broadway W Unit #210 Vancouver V6K 0B3 |
| Assessment Year | 2025 |
| Current Land Value | $377,000 |
| Current Improvement Value | $169,000 |
| Tax Levy Value | $1,770.74 |
| Total Assessed Value | $546,000 |
| Previous Land Value | $410,573 |
| Previous Improvement Value | $186,000 |
| Year | Total Assessed Value | Increase | Land Value | Improvement Value | Tax Levy Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | $546,000 | -8.48% | $377,000 | $169,000 | 0 |
| 2024 | $596,573 | 11.09% | $410,573 | $186,000 | $1,770.74 |
| 2023 | $537,000 | 10.27% | $371,000 | $166,000 | $1,493.23 |
| 2022 | $487,000 | 5.87% | $328,000 | $159,000 | $1,311.46 |
| 2021 | $460,000 | 7.23% | $310,000 | $150,000 | $1,344.34 |
| 2020 | $429,000 | -10.06% | $283,000 | $146,000 | $1,255.13 |
| 2019 | $477,000 | 2.58% | $329,000 | $148,000 | $1,221.68 |
| 2018 | $465,000 | 13.97% | $317,000 | $148,000 | $1,147.74 |
| 2017 | $408,000 | 29.52% | $259,000 | $149,000 | $1,042.39 |
| 2016 | $315,000 | 7.14% | $176,000 | $139,000 | $997.18 |
| 2015 | $294,000 | 1.38% | $160,000 | $134,000 | $1,039.39 |
| 2014 | $290,000 | -1.69% | $154,000 | $136,000 | $1,110.74 |
| 2013 | $295,000 | -1.01% | $159,000 | $136,000 | $1,175.97 |
| 2012 | $298,000 | 1.36% | $185,000 | $113,000 | $1,173.36 |
| 2011 | $294,000 | 3.89% | $178,000 | $116,000 | $1,205.91 |
| 2010 | $283,000 | -1.39% | $167,000 | $116,000 | $1,192.51 |
| 2009 | $287,000 | 8.71% | $178,000 | $109,000 | $1,212.79 |
| 2008 | $263,999 | 0.00% | $75,050 | $188,949 | $1,133.13 |
| Street Address |
2288 BROADWAY W Unit #210 |
| City | Vancouver |
| Postal Code | V6K 0B3 |
| State | BC |
| Location | Total Assessed Value | Year Built |
|---|---|---|
| 2288 Broadway W, Unit #326, Vancouver, BC V6K 0B3 | $681,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #426, Vancouver, BC V6K 0B3 | $911,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #424, Vancouver, BC V6K 0B3 | $1,051,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #PH524, Vancouver, BC V6K 0B3 | $1,448,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #PH522, Vancouver, BC V6K 0B3 | $1,223,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #422, Vancouver, BC V6K 0B3 | $745,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #325, Vancouver, BC V6K 0B3 | $630,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #202, Vancouver, BC V6K 0B3 | $498,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #PH521, Vancouver, BC V6K 0B3 | $1,211,000 | 2008 |
| 2288 Broadway W, Unit #425, Vancouver, BC V6K 0B3 | $915,000 | 2008 |
| Find all properties in the same location | ||
| Location | Total Assessed Value | Year Built |
|---|---|---|
| 943 Broadway W, Unit #730, Vancouver, BC V5Z 4E1 | $720,400 | 1982 |
| 1068 Broadway W, Unit #306, Vancouver, BC V6H 0A7 | $537,000 | 2009 |
| 1448 Broadway W, Vancouver, BC V6H 1H4 | $4,002,000 | 1955 |
| 2228 Broadway W, Unit #311, Vancouver, BC V6K 0B1 | $919,000 | 2008 |
| 1788 Broadway W, Unit #503, Vancouver, BC V6J 1Y1 | $960,100 | 1993 |
| 2678 Broadway W, Unit #315, Vancouver, BC V6K 2G3 | $669,400 | 1985 |
| 1595 Broadway W, Unit #200, Vancouver, BC V6J 1W6 | $4,979,000 | 1992 |
| 1355 Broadway W, Unit #803, Vancouver, BC V6H 1G9 | $663,000 | 1988 |
| 1030 Broadway W, Unit #1105, Vancouver, BC V6H 4J5 | $878,000 | 2007 |
| 1788 Broadway W, Unit #505, Vancouver, BC V6J 1Y1 | $1,081,000 | 1993 |
| Find all properties on BROADWAY W | ||
| Location | Total Assessed Value | Year Built |
|---|---|---|
| 2485 Larch St, Unit #204, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,756,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #402, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,616,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #306, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,014,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #404, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,439,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #201, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,569,000 | 2021 |
| 2325 Larch St, Vancouver, BC V6K 0A2 | $1,640,000 | |
| 2485 Larch St, Unit #203, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,884,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #403, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,765,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #406, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,896,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #206, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,004,000 | 2021 |
| Find all properties in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 2288 Broadway W, Unit #210, Vancouver, V6K 0B3? Please fill in the following form.
This dataset includes 200 thousand properties assessed by BC Assessment (BCA), provided by City of Vancouver, Risk and Supply Chain Management - Revenue Services. The data contains property, or parcel, together with value information, which ensures fair assessment of taxable and non-taxable property of all types and classifications. Each property is disclosed with address, PID, Folio, plan number and description, zoning information, assessment information, etc.