2228 Broadway W, Unit #311, Vancouver, V6K 0B1 is a property parcel in Vancouver assessed by BC Assessment (BCA). The assessor folio number is #650084320021, the parcel ID is #027-325-113, the legal type is STRATA, the zone name is C-3A Commercial. The property was built in 2008, with big improvement in 2008. The current assessed value is $919,000, with tax levy of $2,745.57. The narrative legal description of the parcel is LOT 21 PLAN BCS2667 DISTRICT LOT 526 NWD GROUP 1..
| PID | 027-325-113 |
| Folio | 650084320021 |
| Land Coordinate | 65008432 |
| Address | 2228 Broadway W Unit #311 Vancouver V6K 0B1 |
| Street Name | BROADWAY W |
| Postal | V6K 0B1 |
| Legal Type | STRATA |
| Zone Name | C-3A |
| Zone Category | Commercial |
| Lot | 21 |
| Plan | BCS2667 |
| District Lot | 526 |
| Narrative Legal Line | LOT 21 PLAN BCS2667 DISTRICT LOT 526 NWD GROUP 1. |
| Year Built | 2008 |
| Big Improvement Year | 2008 |
| Neighbourhood | 002 |
| Report Year | 2025 |
| Address | 2228 Broadway W Unit #311 Vancouver V6K 0B1 |
| Assessment Year | 2025 |
| Current Land Value | $621,000 |
| Current Improvement Value | $298,000 |
| Tax Levy Value | $2,745.57 |
| Total Assessed Value | $919,000 |
| Previous Land Value | $625,000 |
| Previous Improvement Value | $300,000 |
| Year | Total Assessed Value | Increase | Land Value | Improvement Value | Tax Levy Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | $919,000 | -0.65% | $621,000 | $298,000 | 0 |
| 2024 | $925,000 | 6.08% | $625,000 | $300,000 | $2,745.57 |
| 2023 | $872,000 | 6.21% | $589,000 | $283,000 | $2,424.76 |
| 2022 | $821,000 | -0.24% | $556,000 | $265,000 | $2,210.89 |
| 2021 | $823,000 | 6.74% | $557,000 | $266,000 | $2,405.21 |
| 2020 | $771,000 | -9.61% | $511,000 | $260,000 | $2,255.70 |
| 2019 | $853,000 | 7.30% | $590,000 | $263,000 | $2,184.66 |
| 2018 | $795,000 | 13.09% | $532,000 | $263,000 | $1,962.27 |
| 2017 | $703,000 | 28.99% | $438,000 | $265,000 | $1,796.09 |
| 2016 | $545,000 | 8.35% | $299,000 | $246,000 | $1,725.29 |
| 2015 | $503,000 | 1.82% | $264,000 | $239,000 | $1,778.28 |
| 2014 | $494,000 | -3.52% | $253,000 | $241,000 | $1,911.30 |
| 2013 | $512,000 | -0.39% | $271,000 | $241,000 | $2,030.78 |
| 2012 | $514,000 | 1.58% | $312,000 | $202,000 | $2,028.09 |
| 2011 | $506,000 | 3.05% | $300,000 | $206,000 | $2,081.63 |
| 2010 | $491,000 | 3.81% | $284,000 | $207,000 | $2,068.97 |
| 2009 | $473,000 | 1.37% | $279,000 | $194,000 | $1,998.76 |
| 2008 | $466,604 | 0.00% | $132,647 | $333,957 | $2,002.74 |
| Street Address |
2228 BROADWAY W Unit #311 |
| City | Vancouver |
| Postal Code | V6K 0B1 |
| State | BC |
| Location | Total Assessed Value | Year Built |
|---|---|---|
| 2228 Broadway W, Unit #401, Vancouver, BC V6K 0B1 | $683,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #405, Vancouver, BC V6K 0B1 | $1,029,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #501, Vancouver, BC V6K 0B1 | $681,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #404, Vancouver, BC V6K 0B1 | $744,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #508, Vancouver, BC V6K 0B1 | $733,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #307, Vancouver, BC V6K 0B1 | $834,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #408, Vancouver, BC V6K 0B1 | $731,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #304, Vancouver, BC V6K 0B1 | $817,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #707, Vancouver, BC V6K 0B1 | $768,000 | 2008 |
| 2228 Broadway W, Unit #703, Vancouver, BC V6K 0B1 | $754,000 | 2008 |
| Find all properties in the same location | ||
| Location | Total Assessed Value | Year Built |
|---|---|---|
| 3485 Broadway W, Vancouver, BC V6R 2B4 | $9,839,300 | 1948 |
| 1448 Broadway W, Vancouver, BC V6H 1H4 | $4,002,000 | 1955 |
| 2288 Broadway W, Unit #210, Vancouver, BC V6K 0B3 | $546,000 | 2008 |
| 1001 Broadway W, Vancouver, BC V6H 4B1 | $28,246,000 | 1989 |
| 1595 Broadway W, Unit #200, Vancouver, BC V6J 1W6 | $4,979,000 | 1992 |
| 1788 Broadway W, Unit #702, Vancouver, BC V6J 1Y1 | $2,399,000 | 1993 |
| 2223 Broadway W, Unit #314, Vancouver, BC V6K 2E4 | $1,407,000 | 1993 |
| 550 Broadway W, Unit #325, Vancouver, BC V5Z 0E9 | $677,000 | 2014 |
| 1068 Broadway W, Unit #306, Vancouver, BC V6H 0A7 | $537,000 | 2009 |
| 1788 Broadway W, Unit #505, Vancouver, BC V6J 1Y1 | $1,081,000 | 1993 |
| Find all properties on BROADWAY W | ||
| Location | Total Assessed Value | Year Built |
|---|---|---|
| 2485 Larch St, Unit #201, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,569,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #301, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,584,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #205, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,715,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #204, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,756,000 | 2021 |
| 2325 Larch St, Vancouver, BC V6K 0A2 | $1,640,000 | |
| 2425 Larch St, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,010,000 | 2007 |
| 2485 Larch St, Unit #303, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,818,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #302, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,601,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #206, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,004,000 | 2021 |
| 2485 Larch St, Unit #401, Vancouver, BC V6K 0A3 | $1,600,000 | 2021 |
| Find all properties in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 2228 Broadway W, Unit #311, Vancouver, V6K 0B1? Please fill in the following form.
This dataset includes 200 thousand properties assessed by BC Assessment (BCA), provided by City of Vancouver, Risk and Supply Chain Management - Revenue Services. The data contains property, or parcel, together with value information, which ensures fair assessment of taxable and non-taxable property of all types and classifications. Each property is disclosed with address, PID, Folio, plan number and description, zoning information, assessment information, etc.