Racerocks is a business licensed by City of Victoria, Community Services, Licence Office. The business address is 1216 Broad St, Unit 104, Victoria, BC V8W 2A5. The license issue date is 2023-07-18. The license expiration date is 2023-12-31. The license category is BUSINESS SERVICES - GENERAL.
| Licence Number | 00030760 |
| Trade Name | RACEROCKS |
| Address | 1216 Broad St Unit 104 Victoria BC V8W 2A5 |
| Mailing Address | 104-1216 BROAD ST VICTORIA BC V8W 2A5 |
| Neighbourhood | DOWNTOWN |
| Category | BUSINESS SERVICES - GENERAL |
| NAICS Description | Admin., support, waste mgmt & remed. services / Administrative & support services / Business support services |
| Trade Description | BUSINESS SERVICES - GENERAL |
| Licence Fee | 100 |
| Legal ID | 55586C081119140304470000 |
| GIS Link | 01041004 |
| Licence Status | APPROVED |
| Issued Date | 2023-07-18 |
| Start Date | 2023-01-01 |
| Expired Date | 2023-12-31 |
| Trade Name | Issued Date | Expired Date | Category | NAICS Description | Civic Address |
|---|---|---|---|---|---|
| RACEROCKS | 2023-07-18 | 2023-12-31 | BUSINESS SERVICES - GENERAL | Admin., support, waste mgmt & remed. services / Administrative & support services / Business support services | 104-1216 BROAD ST VICTORIA BC V8W 2A5 |
| RACEROCKS | 2019-01-04 | BUSINESS SERVICES - GENERAL | Admin., support, waste mgmt & remed. services / Administrative & support services / Business support services | 104-1216 BROAD ST, Victoria, BC V8W 2A5 | |
| RACEROCKS | 2016-03-21 | BUSINESS SERVICES - GENERAL | Admin., support, waste mgmt & remed. services / Administrative & support services / Business support services | 104-1216 BROAD STVICTORIA BC V8W 2A5 |
| Street Address |
1216 BROAD ST Unit 104 |
| City | Victoria |
| Province | BC |
| Postal Code | V8W 2A5 |
| Business Name | Address | Category | Issued Date |
|---|---|---|---|
| Global Village English Centre Victoria Ltd | 1290 Broad St, Unit 200, Victoria, BC V8W 2A5 | Schools - Language | 2022-12-02 |
| Doner Delight | 1280 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Restaurant - General | 2023-07-20 |
| Andalus Rugs and Pottery Ltd | 1286 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Retail - General | 2022-12-06 |
| Bodega | 1210 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Restaurant W/Food Primary Liquor Lic. - General | 2022-12-06 |
| Serious Coffee | 1280 Broad St, V8W 2A5 | Restaurant - Coffee Bar | 2019-01-10 |
| Tres Gourmet - Bakery & Cafe Inc | 1280 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Restaurant - General | 2022-03-16 |
| Bagels On Broad | 1294 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Restaurant - General | 2016-02-25 |
| Victoria Vitamin Shop | 1212 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Retail - General | 2022-12-16 |
| Vanessa Jewellers Ltd | 1286 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Retail - General | 2020-08-04 |
| Rise and Grind Broad Street | 1294 Broad St, Victoria, BC V8W 2A5 | Restaurant - Coffee Bar | 2018-12-20 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Category | Issued Date |
|---|---|---|---|
| Premiere Suites Victoria | 760 Johnson St, Unit 1105, Victoria, BC V8W 0A4 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2022-12-06 |
| Penman, Karima | 760 Johnson St, Unit 905, Victoria, BC V8W 0A4 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2023-01-05 |
| Victoria Royal Vacations Inc | 760 Johnson St, Unit 305, Victoria, BC V8W 0A4 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2023-05-26 |
| Heppell, Neil | 848 Mason St, Unit 201, Victoria, BC V8W 0A2 | Short Term Rental | 2019-04-17 |
| Todd, Delia | 848 Mason St, Unit 305, V8W 0A2 | Short Term Rental | 2019-01-28 |
| The Tuscan Kitchen Inc | 653 View St, Victoria, BC V8W 0A3 | Retail - General | 2023-06-09 |
| Victoria Royal Vacations | 760 Johnson St, Unit 1003, Victoria, BC V8W 0A4 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2022-07-18 |
| Victoria Royal Vacations Inc | 760 Johnson St, Unit 903, Victoria, BC V8W 0A4 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2023-02-10 |
| Macchiato Caffe | 780 Johnson St, Victoria, BC V8W 0A4 | Restaurant - Coffee Bar | 2023-01-05 |
| Higgins, April | 848 Mason St, Unit 301, Victoria, BC V8W 0A2 | Short Term Rental | 2019-06-24 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
Do you have more infomration about Racerocks? Please fill in the following form.
This dataset includes 10 thousand businesses licenced by City of Victoria, Licence Office. Every business in the City of Victoria is required to have a business licence. Before applying for a business licence the business must be registered with BC Registry Services. Each business is registered with licence number, business name, location, licence issue date and expiration date, etc.