Sweets is a business licensed by City of Victoria, Community Services, Licence Office. The business address is 1 Dallas Rd, Unit C4, Victoria, BC V8V 0B2. The license issue date is 2022-12-21. The license expiration date is 2023-12-31. The license category is RETAIL - GENERAL.
| Licence Number | 00033057 |
| Trade Name | SWEETS |
| Address | 1 Dallas Rd Unit C4 Victoria BC V8V 0B2 |
| Mailing Address | C4-1 DALLAS RD VICTORIA BC V8V 0B2 |
| Neighbourhood | JAMES BAY |
| Category | RETAIL - GENERAL |
| NAICS Description | Retail trade / Misc. store retailers |
| Trade Description | RETAIL - GENERAL |
| Licence Fee | 100 |
| Legal ID | 43748C150922085655470000 |
| GIS Link | 02101335 |
| Licence Status | APPROVED |
| Issued Date | 2022-12-21 |
| Start Date | 2023-01-01 |
| Expired Date | 2023-12-31 |
| Trade Name | Issued Date | Expired Date | Category | NAICS Description | Civic Address |
|---|---|---|---|---|---|
| SWEETS | 2022-12-21 | 2023-12-31 | RETAIL - GENERAL | Retail trade / Misc. store retailers | C4-1 DALLAS RD VICTORIA BC V8V 0B2 |
| SWEETS | 2018-12-03 | RETAIL - GENERAL | Retail trade / Misc. store retailers | C4-1 DALLAS RD, Victoria, BC V8V 0B2 |
| Street Address |
1 DALLAS RD Unit C4 |
| City | Victoria |
| Province | BC |
| Postal Code | V8V 0B2 |
| Business Name | Address | Category | Issued Date |
|---|---|---|---|
| Rock N Rolls Sushi | 1 Dallas Rd, Unit C1, Victoria, BC V8V 0B2 | Restaurant - Take Out Food | 2018-12-13 |
| Pirate Pizza Co. Inc | 1 Dallas Rd, Unit C1, Victoria, BC V8V 0B2 | Restaurant - Take Out Food | 2023-02-23 |
| Grilligans Bbq Ltd | 1 Dallas Rd, Victoria, BC | Restaurant - Vending Cart/Food Truck | 2015-03-12 |
| Hi Gear Seafood | 1 Dallas Rd, Victoria, BC | Retail - General | 2023-01-11 |
| Fisherman's Wharf Bed & Breakfast | 1 Dallas Rd, Unit A15, Victoria, BC | Transient Accommodation - Bed & Breakfast | 2023-04-06 |
| 4 Winds Nest Artisans Boutique | 1 Dallas Rd, Unit A15, Victoria, BC V8V 0B2 | Retail - General | 2022-12-16 |
| Kelp Reef Adventures Ltd | 1 Dallas Rd, Victoria, BC V8V 0B2 | Business Services - Tourism | 2023-03-14 |
| Jackson's Ice Cream Ltd | 1 Dallas Rd, Unit B1, Victoria, BC | Restaurant - Vending Cart/Food Truck | 2015-06-03 |
| Osedax Diving Services Ltd | 1 Dallas Rd, Unit E22, Victoria, BC | Business Services - Marine | 2015-05-08 |
| Eagle Wing Tours Ltd | 1 Dallas Rd, Victoria, BC | Business Services - Office | 2022-12-16 |
| Find all businesses in the same location | |||
| Business Name | Address | Category | Issued Date |
|---|---|---|---|
| The Village Taverna | 1075 Pendergast St, Unit 101, Victoria, BC V8V 0A1 | Restaurant W/Food Primary Liquor Lic. - General | 2020-01-14 |
| Smith, Dr Kenneth A | 805 Fairfield Rd, Victoria, BC V8V 0A7 | Professional - Physician | 2022-12-07 |
| Dr Clark Ryan Konczak | 1090 Johnson St, Unit 103, Victoria, BC V8V 0B3 | Personal Services - Health | 2022-11-24 |
| Victoria Community Health Cooperative | 1075 Pendergast St, Unit 200, Victoria, BC V8V 0A1 | Professional - Health | 2023-01-26 |
| Dr Deane Studer Chiropractor | 1075 Pendergast St, Unit 200, Victoria, BC V8V 0A1 | Professional - Physician | |
| Lextegic Law Corporation | 1090 Johnson St, Unit 105, Victoria, BC V8V 0B3 | Business Services - Legal | 2022-12-01 |
| Stubel, Celine | 1090 Johnson St, Unit 508, Victoria, BC V8V 0B3 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2023-01-10 |
| The Village Taverna | 1075 Pendergast St, Unit 101, Victoria, BC V8V 0A1 | Restaurant W/Food Primary Liquor Lic. - General | 2016-01-07 |
| Cook St Village Health Centre | 1075 Pendergast St, Unit 200, Victoria, BC V8V 0A1 | Professional - Physician | 2015-02-26 |
| Shael Mazzone | 1090 Johnson St, Unit 1008, Victoria, BC V8V 0B3 | Non-Transient One Bedroom - Non Transient | 2023-01-03 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Category | Issued Date |
|---|---|---|---|
| Sweets and Gifts | 556 Fisgard St, Victoria, BC V8W 1R4 | Retail - General | 2023-01-11 |
Do you have more infomration about Sweets? Please fill in the following form.
This dataset includes 10 thousand businesses licenced by City of Victoria, Licence Office. Every business in the City of Victoria is required to have a business licence. Before applying for a business licence the business must be registered with BC Registry Services. Each business is registered with licence number, business name, location, licence issue date and expiration date, etc.